Retten er satt, på tide med en joint
Paul Beatty ble i 2016 første amerikaner som vant den prestisjetunge The Man Booker Prize for sin roman The Sellout. Det handler om et Amerika så gjennomsyret av sin rasistiske historie at rase blir umulig å komme utenom, men ingen vil snakke om det, og der menneskelig historieløshet, dumskap og ondskap ingen ende tar. The Guardian har betegnet Beatty som Amerikas morsomste forfatter. Teksten er imidlertid minst like preget av en vanvittig språklig presisjon og et stort alvor.
Blant forfatterens norske fans er Thomas Seltzer, som vil innlede om sitt forhold til Beattys forfatterskap. På scenen møter Beatty Dan Andersen, som er forfatter, poet og redaktør.
Onsdag 18. april kl. 19.00 | Les mer og kjøp billett
Le bureau, Shakar og Don Martin, Åpen mikrofon
Fredag 20. april blir det mange godbiter på Litteraturhuset: Kvelden begynner kl. 18.00 med nærlesning av TV-serien «Le bureau», som handler om den franske etterretningstjenesten DGSE og har fått vanvittig mange nordmenn til å drømme om et liv som fransk spion.
Kl. 19.00 følger fjorårets debutantvinner Zeshan Shakar og rapperen Don Martin, som møtes til samtale om oppveksten i Groruddalen, hiphop, kebabnorsk og muligheten for å bli noe i det norske samfunnet.
Kvelden avsluttes med Åpen mikrofon med Ida Frisch kl. 21.00.
Fascismens arv: Kva er fascisme?
Kva særmerkjer fascismen som ideologi og politisk retning? Korleis oppstod han, og korleis har han utvikla seg frå Mussolinis Italia i 1930-åra og fram til våre dagar? Litteraturhuset opnar serien «Fascismens arv» med eit føredrag ved Elisabetta Cassina Wolff om dei historiske linene til denne politiske retninga.
Lørdag 21. april kl. 15.00 | Les mer om arrangementet
Ukas podkast
Johannes Anyurus roman De kommer til å drukne i sine mødres tårer tegner et dystopisk bilde – men ikke uten håp – av i hvilken retning et samfunn kan gå i kjølvannet av et terrorangrep. I ukas podkast kan du høre ham i samtale med forfatterkollega Eivind Hofstad Evjemo. Du finner episoden i din podkastspiller, i iTunes, Soundcloud, Spotify eller på våre nettsider.