Fra Gilgamesh til Harry Potter
Hva kom først – verden slik vi kjenner den, eller fortellingene om verden? Alle kontinenter har sine grunnmyter og litterære tradisjoner, og mange av dem har påvirket verdenshistorien.
Litteraturhistoriens vektlegging av sentrale verker og forklaringsmodeller er i stor grad dominert av et vestlig ståsted. Da risikerer man å gå glipp av vesentlige innsikter om man ønsker å forstå litteraturen og dens påvirkning på et globalt nivå. Visste du for eksempel at Kina i flere hundre år hadde monopol på verdens papirproduksjon? Og stemmer det egentlig at Don Quixote var verdens første roman?
Martin Puchner er en av verdens fremste litteraturforskere og kritikere og er professor ved universitetet Harvard. I boka The Written World ser han nærmere på hvordan litteraturen har formet verdenshistorien og verdens kulturer, i samspill med den teknologiske utviklingen fra muntlig fortellertradisjon til skriftspråk, fra leirtavler til e-bøker og fra det mesopotamiske Gilgamesh-eposet til Harry Potter-universet.
Puchner vil gi oss et sveip gjennom litteraturhistorien, før han møter professor i kulturhistorie Helge Jordheim til samtale om litteraturens rolle i å forme verden.
Onsdag 14. februar kl. 19.00 | Les mer og kjøp billett
Saladindagene 2018: Israel, feminisme og kurdernes situasjon
Israelske Ilan Pappe vil holde årets åpningsforedrag på Saladindagene 5. mars. Selve Saladinforedraget holdes i år av historikeren Peter Frankopan dagen etter. Og for første gang vil Saladindagene i år ha et eget program for videregående skoler.
Alle arrangementene er gratis og åpne for alle.
5. – 7. mars | Les mer og bla i programmet her